Historia Apostolstwa Dobrej Śmierci w Polsce

Stowarzyszenie w obecnej formie zostało zatwierdzone przez papieża Piusa X dnia 22 lipca 1908 roku. Papież ten obdarzył Stowarzyszenie licznymi przywilejami i odpustami oraz nadał mu charakter uniwersalny, rozciągając jego działalność na cały Kościół. Zostało ono oddane pod szczególną opiekę Matce Boskiej od Siedmiu boleści i Świętemu Józefowi, wielkim Patronom Dobrej śmierci.

W tym roku zaczęło dzijozefałać wielu zelatorów stowarzyszenia.

W okresie wojny i czasów komunistycznych rządów w Polsce, wszystkie stowarzyszenia religijne zostały rozwiązane .

W październiku 1981 roku , po zapoznaniu się z celami i obowiązkami Stowarzyszenia , wielu księży, braci zakonnych z polskiej prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny skierowało list do Centrali we Francji z prośbą o ponowny wpis do Stowarzyszenia.

W styczniu 1982 roku powstała Filia Apostolstwa Dobrej Śmierci w Polsce przy sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej. Tam codziennie odprawiana jest Msza święta za żyjących i zmarłych członków stowarzyszenia .

Dyrektorem Stowarzyszenia jest ksiądz Antoni Żebrowski MSF.

Stowarzyszenie jest zrzeszeniem modlitewnym , które ma przygotować do godnego , chrześcijańskiego umierania.

Poprzez swoje ofiary pragniemy wyjednać :

- dla wiernych katolików wytrwanie  w łasce uświęcającej

- dla obojętnych religijnie i grzeszników – łaskę nawrócenia

- dla wszystkich dobrą i świętą śmierć.

Dla uzyskania tego celu Stow. Dobrej Śmierci:

•   kieruje nasze myśli i pomaga trwać w łasce uświęcającej i być gotowym na śmierć w każdej chwili;

•   poleca nabożeństwa do Matki Bożej pod specjalnym wezwaniem Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci;

•   zapewnia udział w zasługach płynących ze wspólnych modlitw.

Warunkiem przyjęcia do Stow. Dobrej Śmierci jest:

•   wyrażenie swojej zgody;

•   wpisanie się do Księgi Stowarzyszenia.

Członkowie Stowarzyszenia mają udział w zasługach płynących ze wspólnych modlitw wszystkich członków; uczestniczą w przywilejach i łaskach będących owocami odprawianych w ich intencjach Mszy świętych.

Istnieją trzy stopnie przynależności do Stowarzyszenia.

Po wpisaniu się do księgi Stowarzyszenia każdy członek otrzymuje dyplom, przynależności zawierający odpowiednie modlitwy.

Przyjęcie do Stowarzyszenie jest bezpłatne.

I Stopień - zwykłe wyrażenie zgody na wpisanie się do Księgi, w celu oddania się pod opiekę Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci;

II Stopień - oprócz zapisu, konieczność odmawiania, rano i wieczorem, trzech Zdrowaś Maryjo... z wezwaniem Matko Boska Patronko Dobrej Śmierci - módl się za nami, Święty Józefie - módl się za nami;

III Stopień - jak w stopniu drugim oraz dodatkowo każ­dego wieczora rachunek sumienia, co miesiąc dzień skupienia oraz modlitwy.

Problem śmierci dotyka każdego człowieka , ponieważ umieranie jest nieubłagalną rzeczywistością.

Człowiek wiary , wie że śmierć jest „bramą” do życia wiecznego , na które zasługuje się całym swoim życiem.

Członkiem stowarzyszenia może zostać każdy. Dziecko po I Komunii św. , młodzież i osoby dorosłe , słowem każdy , kto chce wielbić i kochać Boga ,

czcić i kochać Matkę Bożą.

Członkowie Stowarzyszenia starają się wielbić Boga, zachowywać przykazania, wypełniać swoje obowiązki, praktykować i piątki i l soboty miesiąca, rozważać cierpienia Jezusa i Jego Matki, znosić cierpliwie trudności życia w duchu pokory. Rozważać często rzeczy ostateczne człowieka. Obchodzić uroczyście święta Matki Boskiej, czcić Ją i kochać, naśladować Jej cnoty, szerzyć Jej kult w swoimi otoczeniu, nawiedzać w miarę możliwości Jej sanktuaria. Oddać się Jej całkowicie, troszczyć się o zbawienie bliźnich, pocieszać samotnych, chorych, modlić się o nawrócenie grzeszników.

Stolica Apostolska udzieliła Stowarzyszeniu Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci następujących odpustów zupełnych:
-w dniu wstąpienia do Stowarzyszenia,
-w Święto Nawiedzenia NMP (31.05.),
-w Święto M. B. Bolesnej (15.09.),
-w Uroczystość Św. Józefa (19.03.),
-w Święto Św. Michała Archanioła(29.09.),
-w Święto Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (01.10.)

RÓŻANIEC DO SIEDMIU BOLEŚCI MATKI BOŻEJ
(Uwaga: po każdej tajemnicy odmawia się:
Ojcze nasz... 7 Zdrowaś Maryjo... i Chwała Ojcu...).
1.Proroctwo Symeona
Owoc tajemnicy: Poddanie się woli Bożej
2.Ucieczka do Egiptu
Owoc tajemnicy: słuchanie głosu Bożego