Artykuł o Scholi

Artykuły o Scholi

Drezdenko: Cecyliada, czyli śpiewanie w stronę nieba

schola200922 listopada swoje święto obchodzi św. Cecylia. To szczególny dzień dla wszystkich tych, którzy śpiewając chwalą i wielbią Boga. Po raz kolejny „Cecyliada Dekanalna” została zorganizowana przez  księży z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Ks. Proboszcza Roberta Mazurkiewicza CRL, ks. Łukasza Grzechcę CRL, Ks. Tomasza Szatanika CRL i Panią Paulinę Włodarek. 21 listopada, w sobotę o godz. 10.00 wszystkie grupy śpiewające z Dekanatu Drezdenko zebrały się, by wspólnie modlić się śpiewem i podziękować Bogu za talent, którym ich obdarzył. Radość Boga była wielka, gdyż na niebie pojawiło się piękne słońce, a jego promienie ogrzewało serca wszystkich zebranych. Reprezentując różne style muzyczne kolejno wystąpili: Chór Cantus Firmus z Drezdenka pod dyrekcją Pani Elżbiety Turostowskiej, Chór Parafialny pod dyrekcją ks. Łukasza Grzechcy CRL, zespół „Płomyki” pod dyrekcją Pani Eli Turostowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1, Schola młodzieżowa z Parafii Św. Jana Kantego z Niegosławia pod dyrekcją Pani Kozłowskiej, Schola młodzieżowa z Gościmia reprezentująca Parafię Trzebicz, Schola Młodzieżowa "Św. Moniki" z Drezdenka prowadzona przez Agatę Mazurek i Marię Witkowską, oraz Schola Dziecięca „Św. Augustyna” z Drezdenka pod wodzą Pauliny Włodarek. Przeżyliśmy z „Pieśnią” cudowne chwilę, a to wszystko dzięki pojawieniu się tylu uzdolnionych muzycznie talentów. Spotkanie zamknął wspólny posiłek wszystkich uczestników, ciepła kiełbaska, gorąca herbata i pączek z różanym nadzieniem. Z niecierpliwością czekamy na kolejną „Cecyliadę”.

Dominika Szynal

Artykuł z 1 numeru Gazetki Parafialnej " Serce Jezusa "

Głos nad głosem

Nasza parafia może się pochwalić wspaniałą scholą młodzieżową funkcjonującą przy kościele filialnym w Gościmiu. Powstała ona 14 lat temu, a obecny skład istnieje już od 6 lat. Obecnie śpiewa w niej 18 osób. Prowadzi ją Agnieszka Faberska.

W repertuarze scholii znajdują się zarówno tradycyjne pieśni kościelne jak i pieśni i piosenki religijne, niektóre śpiewne w dwugłosie ( alt i sopran).
Scholę można usłyszeć nie tylko podczas coniedzielnych mszy świętych
i świąt , ale także na innych imprezach. Co roku bierze udział w Festiwalu Piosenki Religijnej w Trzebiczu „Niech nas Bóg usłyszy” oraz w drezdeneckich Cecyliadach. Są to uroczystości z okazji dnia świętej Cecylii.

Ku jej czci odbywa się koncert , na którym występują schole i chóry z okolicy. Każdego roku nasi reprezentanci są ciepło przyjmowani słuchaczy
                   Wakacje schola spędza czas na biwakach i obozach , a w tym roku była także w Międzyzdrojach razem z ministrantami i naszym nowym Proboszczem ks. Tadeuszem na wyjeździe integracyjnym.
Schola odwiedziła także naszego poprzedniego Proboszcza ks. Antoniego w Lubniewicach. Aby przekonać się o wspaniałości głosów i urozmaiconym repertuarze scholii wystarczy przyjść do kościoła w   Gościmiu na Mszę na  godzinę 10.00.  Aleksandra Janiszyn

dyplom1dyplom2